Jdi na obsah Jdi na menu
 


GTA Vice City

23. 4. 2008

GTA Vice City

GTA Vice city se na rozdíl od svého předchůdce GTA3 neodehrává v současnosti. Místo toho si v Rockstaru zavzpomínali na vlastní mládí a zasadili děj do 80. let minulého století. Retro atmosféru dokresluje skvělý soundrack, na němž najdete zvučná jména jako Michael Jackson, Run DMC, ELO, Iron Maiden a ostatní hudební celebrity této doby. Na příběhu se scénáristé vyřádili víc než dost. Přichystali zhruba stovku misí, které si projdete v roli Tommyho Vercettiho - schopného, avšak poměrně bezvýznamného řadového gangstera. Mladý Vercetti se domníval, že ve Vice City bude jen na skok: vyměnit odřený kufřík s penězi za neméně otlučený kufřík s drogami a rychle zpět. Jenže ono to nebude tak lehké. Při předávce obě skupinky kdosi přepadl a cenná zavazadla jsou v tahu. Instrukce od Sonnyho, Tommyho bosse, jsou jasné. Zjistit, kdo v tom měl prsty, potrestat jej, získat jeden nebo druhý kufr a všechno doručit do lačných pařátů nadřízeného.

Samozřejmě, že to nebude jednoduché. Tommy má totiž ve městě jediný kontakt - zbabělého a naprosto neschopného právníka Kena Rosenberga. Navzdory své notorické inkompetenci se mu podaří uvést zoufalého mafiána do místního podsvětí, prokousat se jím však už musí on sám. Sérií drobných službiček získá několik příhodných kontaktů, jež ho dovedou až k branám padoucha, který jej do celé té mizérie přivedl. Nyní se stačí vetřít do jeho přízně, získat jeho důvěru, prozkoumat fungování jeho organizace... a zlikvidovat jej i se všemi jeho nohsledy. Konec? Kdepak. V tuto chvíli hra teprve začne nabírat ty správné grády. Tommy totiž dojde k názoru, že má dost své dříve zmíněné bezvýznamnosti a že Vice City je jeho ústřicí čekající na otevření. Zabere sídlo nyní již mrtvého drogového bosse a rozhodne se převzít vládu nad celým městem.Vice City velice nápadně připomíná americké Miami s jeho plážemi, palmami lemovanými bulváry, úzkými uličkami, hotely a kluby. Některé ze zdejších staveb jsou údajně zpracované podle reálných předloh. Město se rozkládá na dvou hlavních a pár vedlejších ostrovech a je dvakrát větší než Liberty City z minulého dílu. A je o poznání živější. Různí chodci a automobily nejsou pro GTA pochopitelně žádnou novinkou. Obojího je však tentokrát mnohem více - a to jak co do absolutního počtu, tak do množství typů a druhů.

Na své si přijdou i hráči se sběratelským duchem. Postupem času si můžete koupit obytné domy, bary, hotely či třeba filmové studio, o Diazově rezidenci nemluvě. Pomineme-li ten efekt, že skupováním města uděláte dobře své hamižné dušičce, má toto konání ještě jeden pozitivní dopad: můžete si v zde ukládat postup ve hře, takže nemusíte pokaždé mířit do hotelu na pobřeží.

S některými zbraněmi musíte zaměřovat ručně, a nemusí se přitom jednat jen o kulomety na vrtulnících či motorových člunech. To například silně znevýhodňuje jinak skvělou útočnou pušku: každý, kdo nemá naprosto skvělé reflexy a nedokáže rychle a přesně zamířit s pomocí D-padu, raději většinou zvolí slabší samopal nebo opakovací brokovnici. Na druhou stranu pokud tajemství manuálního zaměřování ovládnete, můžete pak uštědřovat headshoty, při kterých protivníkovi uletí hlava a vy se pár vteřin můžete kochat pohledem na krev tryskající mu z hrdla. Možná poněkud nechutné, ale rozhodně zábavné.Jednou ze zdánlivě bezvýznamných, ve skutečnosti ale skvělých vylepšení herního systému je střílení z jedoucího automobilu. Zamířit sice můžete jen na cíle vedle sebe (pálit lze jen z bočních okének) a nemůžete přitom sledovat dění na silnici, ale i tak to je zážitek k nezaplacení - jet vedle cizího auta a pokropit jej dávkou ze samopalu. A to nemluvíme o motocyklech, na kterých můžete střílet přímo před sebe, takže nehrozí žádná náhodná srážka s autem vyjíždějícím z boční ulice. Necháte-li se však příliš unést rozséváním zkázy, posvítí si na vás jako obyčejně místní policie. Stupeň jejich zájmu o vaši osobu znázorňuje počet rozsvícených hvězdiček v pravém horním rohu. Při jedné vám prakticky nic nehrozí a pronásledování brzy skončí, při dvou už za vámi jede neodbytná motorová hlídka. Pak následuje vrtulník, silniční zátarasy, ostří hoši z FBI a většinou rychlá smrt. Naštěstí přibyl i nový způsob, jak policisty zmást. Kromě speciálního power-upu a obligátního autoservisu, kde vám vymění lak auta, máte ještě na některých místech možnost změnit si šaty. Strážcům zákona bude chvíli trvat, než jim dojde, že jste vyměnili montérky za plátěný oblek a vy mezitím můžete v klidu odejít středem do bezpečí.

Vice City se dokázalo poučit z chyb GTA3 a přidalo ještě něco navíc. Těžko si představit vyváženější a zábavnější akční titul, u kterého vydržíte tak dlouho.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek